Program

Program

Sunday, August 28

1500 – 1800 Registration of Participants – Majestic Hotel
1800 – 2000 Welcome cocktail – Majestic Restaurant

 

Monday, August 29

“Petru Poni” Institute of Macromolecular Chemistry

800 – 900 Registration of Participants
0900 – 0930 Conference OpeningConference hall

Session 1

Conference hall

Chairs: Raluca Ioana STEFAN-van STADEN and Charlotta TURNER

0930 – 1000 PL1. Bogdan C. SIMIONESCU, Romanian Academy and “Petru Poni” Institute of Macromolecular Chemistry
1000 – 1040 PL2. Ryszard LOBINSKI, CNRS and Institute of Analytical Chemistry and Physicochemistry of Materials and Environment in Pau, France
1040 – 1100 Coffee Break and *Poster session

Session 2

Conference hall

Chair: Jacobus F. van STADEN

1100 – 1140

1140 – 1210

PL3. Charlotta TURNER, Lund University, Sweden

KN1. Dragos EFSTATIADE, Pro Analysis Systems, Romania

1210 – 1400 Lunch – Vânătorul Restaurant

Session 3

Conference hall

Chair: Calin DELEANU

1400 – 1440 PL4. Jacobus F. van STADEN, National Institute of Research for Electrochemistry and Condensed Matter, Bucharest, Romania
1440 – 1500 Coffee Break and *Poster session

Sessions 4/5

 

 

Special Session for
Young Analytical Chemists
Conference hallChairs: Hassan Y. Aboul-ENEIN and George HORVAI
Workshop NOMARES

Library hall

Chair: Eleonora Mihaela UNGUREANU

 

1500 – 1530 KN2. Livia Gugoasa 1500 – 1530 KNN1. Eric Saint Aman
1530 – 1550

1550 – 1610

L1. Sevinc Kurbanoglu

L2. Roxana Balahura

1530 – 1600 KNN2. Vesna Mišković-Stanković
1610 – 1630 L3. Ramona Georgescu-State 1600 – 1630 KNN3. Vessela Tsakova
1630 – 1650 L4. Grigorina Mitrofan 1630 – 1650 LN1. Liviu Birzan
1650 – 1710 Coffee Break and *Poster session
1710 – 1730 L5. Mihai Stanescu 1710 – 1730 LN2. Tzonka Godjevargova
1730 – 1750 L6. Ahmed Muklive AL-OgaidI 1730 – 1750 LN3. Yavor IVANOV
1750 – 1810 L7. Mihaela Balan-Porcarasu 1750 – 1810 LN4. Anna Lielpētere
1810 – 1830 L8. Alina-Maria ANGHELACHE  
1900 – 2200 Conference Dinner – Vânătorul Restaurant

 

Tuesday, August 30

Session 6

Conference hall

Chairs: Małgorzata LEKKA and Rodica Mariana ION

0900 – 940 PL5. Hassan Y. ABOUL-ENEIN, National Research Center in Cairo, Egypt
0940 – 1020 PL6. Sibel OZKAN, Ankara University Faculty of Pharmacy, Turkey
1020 – 1040 Coffee Break and *Poster session

Session 7

Conference hall

Chairs: Sibel OZKAN and Livia Alexandra GUGOASA

1040 – 1120 PL7. George HORVAI, Technical University of Budapest, Hungary
1120 – 1200 PL8. Calin DELEANU, “Costin D. Nenitescu” Centre of Organic Chemistry, Bucharest, Romania
1200 – 1400 Lunch – Vânătorul Restaurant

Session 8

Conference hall

Chairs: Alina NICOLESCU and Marcela MIHAI

1400 – 1440 PL9. Małgorzata LEKKA, Institute of Nuclear Physics, Polish Academy of Science, Poland
1440 – 1510 KN3. Gordon van’t SLOT, Bruker Daltonik GmbH, Bremen, Germany
1510 – 1530 Coffee Break and *Poster session
Sessions 9/10/11
Pharmaceutical and Biomedical Analysis

Conference hall

Chairs:

George HORVAI and Radu-Dan RUSU

 

Environmental Analysis

 Library hall

Chairs:

Eric Saint AMAN and
Mirela ZALTARIOV

Chromatography and spectroscopy

Intelcentre hall

Chairs:

Vesna MIŠKOVIĆ-STANKOVIĆ
and Sevinc KURBANOGLU

1530 – 1600 KN4. Rodica Mariana ION KNN4. Eleonora Mihaela UNGUREANU KN8. Mariana CRISTEA
1600 – 1630 KN5. Alina NICOLESCU KN6. Mihai LOMORA KN9. Alin Constantin DARTU
1630 – 1650 L9. Andrei A. BUNACIU KN7. Marcela MIHAI KN10. Laura ION
1650 – 1710 L10. Raluca-Ioana STEFAN-VAN STADEN    
1710 – 1730 L11. Ramona GEORGESCU STATE  L14. Iustinian BEJAN L15. Camelia DRAGHICI
1730 – 1750

1750 – 1810

L12. Livia Alexandra GUGOASA

L13. Bogdan CALENIC

 L16. Claudiu Augustin GHIORGHITA
1815 – 1900 Conference Closing and awards for oral and poster presentations

 

Wednesday, August 31
0800 – 2000 Excursion

*Posters will be exposed on the panels on Monday, August 29, during participants’ registration and will remain exhibited during the entire conference period. Discussion on posters are expected during all coffee breaks.

Poster Session 1 – Young Analytical Chemists

P1Y Ioana-Raluca SUICA-BUNGHEZ

P2Y Daniela AILINCAI

P3Y Leyla KARADURMUS

P4Y Sevinc KURBANOGLU

P5Y Ioana Lavinia ARDELEAN

P6Y Ecaterina Anca SERBAN

P7Y Alexandra OPRISANU

P8Y Amalia Gabriela DIACONEASA

P9Y Grigorina MITROFAN

P10Y Ahmed Jassim Muklive AL-OGAIDI

P11Y Ana Maria MACSIM

P12YN Georgiana Luiza ARNOLD

Poster Session 2 – Pharmaceutical and Biomedical Analysis

P1PBA Ioana MC IENASCU

P2PBA Ioana Adina OANCEA

P3PBA Gabriela STANCIU

P4PBA Raluca-Ioana STEFAN-van STADEN

P5PBA Raluca-Ioana STEFAN-van STADEN

P6PBA Bogdan CALENIC

P7PBA Malgorzata LEKKA

P8PBA Alina DIMA

P9PBA Camelia STANCIU-GAVAN

P10PBA Marcela Corina ROSU

P11PBA Mihaela (BADEA) DONI

P12PBA Mihaela (BADEA) DONI

Poster Session 3 – Environmental Analysis

P1EA Oxana SPINU

P2EA Elisabeta Irina GEANA

P3EA Adina CATA

P4EA Tatiana CAZAC

P5EA George-Octavian BUICA

P6EA Iustinian BEJAN

P7EA Mariana Nela STEFANUT

P8EA Cristina STOIAN

Poster Session 4 – Advanced Materials Analysis

P1AMA Marius RADA

P2AMA Raluca Marinica ALBU

P3AMA Andreea Irina BARZIC

P4AMA Simona RADA

P5AMA Mariana Nela STEFANUT

P6AMA Diana SERBEZEANU

P7AMA Cristiana Diana CIRSTEA

P8AMA Cristina BANCIU

Poster Session 5 – NOMARES

P1N  Elena DIACU

P2N  Lucia MUTIHAC

P3N Cecilia LETE

P4N Alexandra OPRISANU

P5N Catalina NEGUT

P6N Laurentiu TATU

P7N Cristina DUMITRIU

P8N Magdalena-Rodica BUJDUVEANU

P9N George-Octavian BUICA

P10N Maria Daniela POP